Sausis – VDU bendruomenės profesinio tobulėjimo mėnuo

Jau tradiciškai sausį VDU bendruomenė renkasi profesinio tobulėjimo kelią. VDU Profesinių kompetencijų vystymo centras kartu su kolegomis siūlo dalyvauti net 35 profesinio tobulėjimo veiklose. Kadangi profesinio tobulėjimo laukas iš tiesų labai platus – universiteto bendruomenei buvo pasiūlytos temos, atitinkančios bendrąsias, profesines ir specialiąsias kompetencijas. VDU Užsienio kalbų institutas skatina mokytis kalbų, tarp kurių ne tik anglų, prancūzų ar italų, pirmą kartą susirinko grupė, kuri mokosi norvegų kalbos bei Norvegijos kultūros pažinimo. Technologijos ir skaitmeninis raštingumas taip pat yra neatsiejama kiekvieno universiteto darbuotojo dalis, todėl savo patarimais dėstytojams skirtuose mokymuose dalinasi ir VDU Inovatyvių studijų instituto komanda. Kaip teigia VDU Profesinių kompetencijų vystymo centro vadovė dr. Aistė Ragauskaitė: „Naujausi tyrimai rodo, kad profesinis tobulėjimas jau tampa nuolatine mūsų profesinio kelio veikla. O galimybių turime iš tiesų daug, galime kaupti ar atnaujinti žinias vidiniuose organizacijos mokymuose, o taip pat semtis žinių partnerių organizuojamose profesinio tobulėjimo veiklose. 2023 metais siūlysime daugiau kontaktinių mokymų, tad iš tikimės aktyvaus dalyvavimo iš VDU bendruomenės ir kitų aukštųjų mokyklų kolegų.“
VDU Studijų prorektorė dr. Simona Pilkienė teigia, kad nepaprastas profesinio tobulėjimo galimybes atveria VDU dalyvavimas „Trasform4Europe“ aljanso veiklose. „Pirmiausia jau turime patirtį iš 2022 m., kuomet profesinio tobulėjimo tinklelis buvo gausiai papildytas ekspertais iš aljanso partnerių, todėl galėjome pasiūlyti itin platų temų spektrą. 2023 m. bus tęsiamos jau patikrintos profesinio tobulėjimo veiklos, o dar daugiau naujovių atkeliauja su projektu – „VDU tarptautinio konkurencingumo stiprinimas Europos universitetų Transform4Europe aljanso tinkle“. Jo metu visa projekto įgyvendinimo komanda įsitrauks į naujausių informacinių technologijų diegimą bei pasiūlys aukšto lygio ekspertų mokymus. Todėl galiu pasidžiaugti, kad mes galime pasiūlyti mokymus, vedamus tiek Lietuvos, tiek užsienio šalių ekspertų.“
Sausio 18 d. įvyko psichologės ir organizacijų ekspertės R. Vanagės seminaras „Tvarūs santykiai darbe ir gyvenime“, skirtas VDU akademinei ir neakademinei bendruomenei. Mokymų metu lektorė supažindino su bendrystės ir bendradarbiavimo kūrimo svarba savo įstaigoje (ar organizacijoje) ir šeimoje. Seminaro dalyviai, tiek individualiai, tiek susiskirstę į grupes, atliko įvairias, įtraukiančias užduotis, padėjusias geriau suprasti savo pagrindinius poreikius, vertybes ir stiprybes, leidžiančius save realizuoti ir kurti prasmę asmeniniuose ir dalykiniuose santykiuose.
Lektorės teigimu, norint pasiekti savo tikslų, svarbu ne tik juos konkrečiai ir sąmoningai apsibrėžti, bet ir suprasti iš kur semiamės energijos, jų siekdami, bei nuolat šiuos resursus papildyti. Vieniems tai galėtų būtų kokybiškas ir įvairialypis bendravimas, kitiems – kitų žmonių įvertinimas, pagyrimai ir padėkos, tretiems – finansinė gerovė ir paskatinimai, o ketvirtiems – nuolatinio augimo ir tobulėjimo galimybės.
Taip pat mokymuose buvo akcentuojama autentiško santykio reikšmė – gebėjimas būti atviru ir prisiimti asmeninę atsakomybę ir įgyvendinti užsibrėžtus tikslus, neieškant kaltų tarp kolegų ar artimųjų. Svarbu suvokti, kad bendradarbiavimas su kitais neišvengiamas, kad ir kokio dydžio organizacijoje dirbtume. Todėl turime suprasti, kokie komunikacijos, bendradarbiavimo ir motyvacijos būdai geriausiai veikia, dirbant su skirtingais žmonėmis ar šiems vadovaujant. Taigi nepriklausomai nuo savo pareigų, turime atrasti kelius, kaip užmegzti ryšį, gebėti bendradarbiauti su kiekvienu savo organizacijos ar įmonės darbuotoju.
Geriau įsivardinti savo pagrindinius poreikius ir gyvenimo sritis, į kurias šiandien koncentruojamės ir kuriose slypi mūsų energijos ir laimės resursai, mokymų dalyviams padėjo atliktas R. Barret’o sąmoningumo testas. Kartu su lektore R. Vanage buvo diskutuojama, kokias savo gyvenimo sritis šiandien esame šiek tiek apleidę ir ką galėtume pakeisti, kad savo gyvenimui suteiktume daugiau prasmės ir laimės, o tarp visų sričių vyrautų balansas.
Seminare dalyvavusi VDU Žmogiškųjų išteklių departamento direktorė Marija Karosaitė pabrėžia, kad tokie psichologijos ir organizacijų ugdymo ekspertų mokymai naudingi ir vadovams, ir darbuotojams. „Mokymuose buvo puikiai atskleista, kad viskas prasideda nuo mūsų pačių. Todėl kiekvienam reikia pažinti savo galimybes, subalansuoti svarbiausias savo gyvenimo sferas – tuomet sėkmė lydės tiek darbe, tiek asmeniniame gyvenime.“
VDU bendruomenė turi galimybę profesinio tobulėjimo keliu eiti visus metus. Nors sausis yra pats intensyviausias profesinio tobulėjimo mėnuo, VDU Profesinių kompetencijų vystymo centras turi pasiūlyti įvairių galimybių tobulinti savo profesines kompetencijas ne tik VDU akademiniams ir neakademiniams darbuotojams, bet ir kolegoms iš kitų organizacijų ištisus metus. Todėl kviečiame sekti aktualiausias naujienas centro socialiniuose tinkluose ir mokymosi platformoje mokymosiakademija.vdu.lt, prenumeruoti naujienlaiškį bei teikti paraiškas VDU Profesinio tobulėjimo fondui iki vasario 5 d. Daugiau apie Profesinio tobulėjimo fondo galimybes universiteto bendruomenei galite sužinoti čia.
Nuotr. ©Jono Petronio.