VDU trenerių kursų lektorius, profesorius Marcas Lochbaumas: sporto psichologijos žinios aktualios kiekvienam treneriui

VDU

Šiandien sporto psichologijos žinios gali ne tik padėti treneriams ir sportininkams pasiekti sėkmingesnių rezultatų pasirinktoje sporto šakoje, bet ir pagerinti sportininkų motyvaciją, koncentraciją ir atsparumą, ar padėti greičiau atsigauti po sunkių traumų. Sporto psichologijoje naudojami metodai apima vizualizaciją, tikslų nustatymą, pokalbį su savimi, įvairius atsipalaidavimo metodus ir grįžtamojo ryšio teikimą. Šios priemonės gali padėti sportininkams valdyti nerimą, padidinti pasitikėjimą savimi ir išlaikyti dėmesį per varžybas. Taigi profesionalios sporto psichologijos žinos gali daryti didelę įtaką ne tik sėkmingiems sportiniams pasiekimams ir geresnei sportininkų savijautai, bet ir padedant jiems maksimaliai išnaudoti savo potencialą bei pasiekti savo tikslus tiek sporto aikštelėje, tiek už jos ribų.


Su vienu iš VDU trenerių kursų lektorių, Teksaso technikos universiteto (JAV) profesoriumi, sporto psichologijos ekspertu – Marcu Lochbaumu kalbamės apie tai, kodėl esamiems ir būsimiems treneriams svarbu išmanyti ne tik žmogaus fiziologiją, įvairias treniruočių sistemas, bet ir sporto psichologiją.


Dėstysite sporto psichologiją VDU trenerių kursuose. Kokias temas aptarsite šių kursų metu?


Nagrinėsime, kokie bruožai būdingi profesionalių sportininkų psichikai, ką reiškia susijaudinimo, nerimo, streso ir veikimo modeliai. Diskutuosime, kaip reiškiasi motyvacija individualiu ir komandinio sporto lygmeniu, kaip ją kurti ir palaikyti tiek komandiniame sporte, tiek individualiai. Susipažinsime su veiklos psichologijos intervencijomis, skirtomis pagerinti sporto rezultatus. Taip pat paliesime lyderystės, bendradarbiavimo temas.


Kodėl sporto ir asmeniniams treneriams svarbu gerai išmanyti ne tik fiziologiją ir įvairias treniruočių sistemas, bet ir sporto, sportininkų psichologiją?


Nesvarbu, ar būtume profesionalaus elitinio sporto atstovai, ar mėgėjai sporto salėse – turime suvokti, kad mes patys sau esame kliūtis numeris vienas. Dažnai ribojame save atgrasiomis mintimis, reaktyviomis emocijomis ir nesugebėjimu planuoti būsimos dienos. Nors dalis išsikeltų gyvenimo tikslų nepriklauso nuo mūsų kontrolės ir fizinių galimybių, tačiau dauguma sporte išsikeltų tikslų – priklauso tik nuo mūsų pačių. Todėl profesionaliai išmanydami sporto ir žmogaus psichologiją, sporto šakų ir asmeniniai treneriai gali padėti sportininkams ir savo klientams pasiekti sėkmingų rezultatų ne tik sporte, bet ir kitose gyvenimo srityse. 


Kiek psichologinis pasiruošimas ir žinios lemia sėkmingus ir aukštus rezultatus profesionaliame sporte?


Visose profesionalaus sporto komandose dirba elitiniai sportininkai ir treneriai. Paprastai visi jie daug treniruojasi, mokosi iš pasaulinio lygio trenerių, valgo aukštos kokybės maistą ir keliaudami gyvena geresnėmis sąlygomis nei dauguma mūsų. Atsižvelgiant į šiuos panašumus, lieka labai nedaug veiksnių, galinčių nulemti sėkmingus vienos ar kitos komandos, ar sportininkų rezultatus. Šiandien sporto psichologija yra plačiai naudojama daugumoje profesionalių Europos sporto klubų, taip pat olimpinių atletų rengime, tad šios srities žinios yra tikrai aktualios.Nuo 2024 m. sausio 10 d. kviečiame mokytis VDU trenerių kursuose. Susidomėję šiais kursais kviečiami rinktis iš keturių programų, kuriose gali mokytis visi, turintys aukštąjį arba vidurinį išsilavinimą:


· Aukšto meistriškumo specialisto kursai (trukmė 1,5 metai)

· Aukšto meistriškumo instruktoriaus kursai (trukmė 1 metai)

· Fizinio aktyvumo specialisto kursai (trukmė 1,5 metai)

· Fizinio aktyvumo instruktoriaus kursai (trukmė 1 metai)


Registraciją ir daugiau informacijos apie VDU trenerių kursus, galite rasti čia. Arba kreiptis el. paštu mokymai@vdu.lt, tel. + 370 63447388.