Mokymasis visą gyvenimą – šiuolaikinė mada ar būtinybė?

VDU

Mokymosi visą gyvenimą procesas vis dar apipintas įvairiais stereotipais. Dažnai ši veikla yra siejama tik su specifinėmis grupėms arba formaliuoju švietimu, t. y. studijomis. Vis dėlto globalūs pokyčiai švietimo sektoriuje, technologijų proveržis, sparčiai kintantys darbo rinkos poreikiai ir nuolatinis poreikis atnaujinti savo profesines žinias siekiant geresnių karjeros perspektyvų, patvirtina – mokymasis visą gyvenimą turėtų tapti norma kiekvieno iš mūsų gyvenime.


Neseniai pristatyta nauja nacionalinė suaugusiųjų švietimo platforma – kursuok.lt, kurioje kiekvienas dirbantis Lietuvos pilietis gali gauti net 500 eurų valstybės finansavimą pasirinktai mokymo programai. Mokymų pasiūla itin didelė – nuo užsienio kalbų, projektų valdymo iki programavimo ar maketavimo kursų.


Ką reiškia mokymosi visą gyvenimą idėja, kuo ji naudinga, kokias profesinio tobulėjimo galimybes šiandien visuomenei gali pasiūlyti universitetai ir kokiomis kompetencijomis pasižyminčių darbuotojų ieško šiuolaikinės organizacijos? Apie tai kalbamės su Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Studijų prorektore dr. Simona Pilkiene ir VDU Profesinių kompetencijų vystymo (PKVC) centro vadove dr. Aistė Ragauskaite.

 

Ar manote, kad kursuok.lt platforma paskatins visuomenę daugiau laiko skirti savo profesiniam tobulėjimui?

 

Dr. Aistė Ragauskaitė: Kaip mokymosi visą gyvenimą ambasadorė džiaugiuosi šia nacionaline iniciatyva ir atviru mūsų vyriausybės požiūriu į mokymosi visą gyvenimą procesą. Tai – puiki galimybė kiekvienam iš mūsų prisidėti prie savo asmeninio profesinio augimo. Šioje platformoje galima rasti įvairių organizacijų ar aukštojo mokslo institucijų mokymosi pasiūlymų, yra aiškiai veikianti registracijos sistema. Antra, kokybiški mokymai dažnai kainuoja brangiai, tad galimybė gauti finansavimą yra didelė paskata kiekvienam norinčiam mokytis.

PKVC visuomenei taip pat siūlo įvairius mokymus, bet dažniausiai jie būna nemokami tik gavus Europos sąjungos (ES) finansavimą arba dėstytojams pateikus atviras temas. Su kursuok.lt platformos atsiradimu išreikšta valstybės pozicija, kad mokymasis visą gyvenimą yra svarbi profesinio tobulėjimo proceso dalis, kuri skatina daugiau žmonių atkreipti dėmesį į siūlomas papildomas mokymosi galimybes. Kitaip tariant, mokymosi visą gyvenimą idėja yra pagrįsta tuo, kad už savo profesinį tobulėjimą esame atsakingi patys – todėl kiekvienas turi siekti neprarasti savo kaip kompetentingo specialisto vertės, stengtis suderinti mokymosi poreikius ir darbdavio lūkesčius.

 

Kursuok.lt platformoje VDU lektoriai jau pasiūlė šešias mokymosi programas – lyderystę, viešąjį kalbėjimą, konfliktų mediaciją, dvi anglų kalbos kursų grupes bei kursą apie norvegų kalbą ir kultūrą. Kuo šios programos yra aktualios visuomenei?

 

Dr. Aistė Ragauskaitė: Šios temos kilo iš besimokančiųjų poreikių. PKVC organizuoja daugiau nei 150 mokymų per metus, jų dalyvių visuomet klausiame, kokios temos jiems būtų aktualios. Matome, kad dominuoja psichologinės temos, užsienio kalbų kursai bei skaitmeninių kompetencijų ugdymo poreikis. Kursuok.lt siūlomų programų metu įgyjamos žinios lengvai pritaikomos ne tik profesinėje veikloje, bet ir asmeniniame gyvenime, o VDU lektoriai – aukšto lygmens ekspertai, kurie dalyviams padeda atrasti gilias, mokslu ir praktika patikrintas žinias.

 

Kokias mokymosi programas planuojate pasiūlyti visuomenei ateityje?

 

Dr. Aistė Ragauskaitė: Nuo rugsėjo mėnesio bus galima mokytis VDU dėstytojų parengtuose įdomiuose, inovatyviuose bei visuomenės lūkesčius atliepiančiuose mokymuose, taip pat bus galima mokytis ir kalbų, kurių kursus siūlys VDU Užsienio kalbų institutas. Startuos ir skaitmeninių kompetencijų tobulinimo programos, komunikacijos ir viešojo kalbėjimo, projektų valdymo bei dvi unikalios pirmą kartą Lietuvoje vyksiančios programos. Tad verta sekti kursuok.lt platformoje Vytauto Didžiojo universiteto pasiūlymus ir pasirinkti mokymus, kurie domina.

VDU

Kuo mokymosi visą gyvenimą idėją yra aktuali šiandien?

 

Dr. Aistė Ragauskaitė: Nors universitetai yra aktyvūs mokymosi visą gyvenimą ekosistemos dalyviai, tačiau svarbu suvokti, kad pati idėja nėra siejama tik su akademiniu pasauliu – mokymosi visą gyvenimą idėja pagrįsta tuo, kad galime tobulėti visą gyvenimą, o savo turimas žinias nuolat atnaujinti. Kiekviena veiklos forma, kuri mus skatina tobulėti, auginti savo kaip srities profesionalo raumenis, papildant savo žinių, įgūdžių ar kompetencijų bagažą, gali būti siejama su mokymosi visą gyvenimą principais. Svarbiausia tampa nebe tai, kokia institucija organizuoja mokymosi veiklas, o kaip jų metu keičiamės mes patys ir kaip auginamos mūsų kompetencijos. Daugelis šiandien renkasi nuotolinius seminarus, mokymus, kursus, galima rasti daug unikalių mokymosi platformų internete. Tačiau mokytis galima ir skaitant knygas ar klausant tinklalaides. Pavyzdžiui, išmokti dirbti su dirbtinio intelekto technologijomis, galima savarankiškai žiūrint mokomuosius video įrašus „YouTube“ platformoje.


Taigi, mokymosi visą gyvenimą idėja patraukli, nes šiandien galime laisvai ir nepriklausomai rinktis, kur, kada ir kaip mokytis. Taip pat, neapsiribojama šiame procese dalyvaujančių amžiumi, t.y. nesvarbu, ar esate moksleivis, ar senjoras, galite kaupti savo mokymosi visą gyvenimą kompetencijų ar darbų aplanką. Europos Komisija (EK) patvirtina, kad mokymasis visą gyvenimą sustiprina galimybes išsilaikyti darbo rinkoje, padeda išlikti aktyviais, savarankiškais ir pilnaverčiais šiuolaikinės visuomenės nariais. O mokslininkų teigimu, mokymasis visą gyvenimą padeda užtikrinti kokybišką ir sistemingą šalies socialinę, ekonominę, kultūrinę ir politinę plėtrą, kuriant efektyviai funkcionuojančią ateities visuomenę. Be to, šis procesas neabejotinai atveria ir platesnes karjeros perspektyvas. Mokantis visą gyvenimą stiprėja mūsų pasitikėjimas savimi, tampame psichologiškai atsparesni įvairioms negandoms ir iššūkiams. Prisiminkime pandeminį laikotarpį, kai buvome priversti dirbti nuotoliniu būdu – tiems, kurie buvo įvaldę skaitmenines technologijas, šis metas kėlė mažiau streso.

 

Kaip apibūdintumėte šiuolaikinio universiteto vaidmenį mokymosi visą gyvenimą kontekste – ar jis tampa atviresnis visuomenei?


Dr. Simona Pilkienė: Mokymasis visą gyvenimą nėra tik skambi frazė, tai – šiuolaikinio pasaulio realybė, kadangi visuomenė taip sparčiai vystosi, jog gyvenime nebeliko tokio laikotarpio kaip mokymosi pauzė. Visi neišvengiamai mokomės kasdien, savarankiškai, o profesinėje veikloje ne tik siekiame tobulinti turimas kompetencijas, bet ir siekiame įgyti naujų, nuolat tobulėti reikalauja ir mus supanti aplinka.


Vytauto Didžiojo universitetas buvo pirmasis Lietuvoje, įsteigęs visuomenei atvirą, plataus profilio ir įvairioms tikslinėms grupėms skirtą mokymosi centrą, Profesinių kompetencijų vystymo centrą, bei sukūręs pirmąją universitetinę mokymosi paslaugų platformą mokymosiakademija.vdu.lt, kurioje atsižvelgiant į savo domėjimosi sritį, lygį bei norimą mokytis tempą mokymus gali rinktis [RD1] kiekvienas visuomenės narys. VDU strateginis tikslas – ne tik pasirūpinti savo organizacijos darbuotojų profesiniu tobulėjimu, bet ir būti atviru visiems visuomenės nariams. Tikime, kad šiuolaikinis universitetas yra atsakingas už ateities visuomenės kūrimą, todėl rūpinamės visais jos nariais – nuo darželinukų, moksleivių, studentų iki organizacijų darbuotojų ar senjorų. Didžiuojamės, kad istorinės aplinkybės mūsų universitetui lėmė atgimti akademinės laisvės ir demokratinių vertybių pagrindu, o iš JAV perimta artes liberales mokymosi koncepcija sudarė prielaidas formuoti netradiciniais mokymosi metodais paremtą mokymosi visą gyvenimą procesą.


Be to, VDU buvo pirmasis Lietuvoje universitetas pasirašęs bendradarbiavimo sutartį su didžiausia pasaulyje mokymosi platforma – „Coursera“, o tai sudarė sąlygas VDU darbuotojams ir studentams mokytis užsienio šalių universitetų teikiamuose kursuose. „Coursera“ kursus VDU dėstytojai integravo ir į į studijas, taip dar labiau priartindami studentus prie globalios darbo rinkos.


Nors Lietuvoje ilgai buvo tik diskutuojama apie valstybės politiką ir indėlį į visuomenės mokymosi visą gyvenimą užtikrinimą, džiugu, kad pagaliau startavo nacionalinė švietimo platforma – kursuok.lt, kurioje kiekvienas dirbantis Lietuvos pilietis gali rasti jo poreikius atitinkančius mokymus ir pasinaudoti valstybės parama, siekdamas plėtoti profesines kompetencijas. Tai tikrai didelis žingsnis mūsų šaliai suaugusiųjų švietimo srityje.

 

Dr. Aistė Ragauskaitė: VDU vadovaujasi inovatyviu požiūriu – mokymosi visą gyvenimą idėja. Visų pirma, savo institucijoje turime išvystytą neformalių veiklų sistemą, įtraukiančią daugumą universiteto padalinių. Didžiules galimybes universiteto bendruomenei atveria „Transform4Europe“ aljanso partnerystė, nes visi darbuotojai (tiek akademinis, tiek ir neakademinis personalas) gali mokytis iš tarptautinio lygio ekspertų. Profesinių kompetencijų vystymo centras kuruoja mokymosi visą gyvenimą veiklas ir kiekvieną mėnesį siūlo įvairius mokymus taip pat. [RD2] Turime ir VDU Profesinio tobulėjimo fondą, kuris finansuoja universiteto darbuotojų mokymosi veiklas tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje.


VDU siūlomos mokymosi galimybės – atviros ir visuomenei, kuri kviečiama ne tik prisijungti prie PKVC organizuojamų mokymų, bet ir patobulinti savo skaitmenines kompetencijas „E-DIH.LT“ projekto mokymuose. Juose galima nemokamai mokytis apie dirbinį intelektą, kibernetinį saugumą, procesų skaitmeninimą, skaitmeninį marketingą bei skaitmenizaciją žemės ūkyje.


VDU visuomenei siūlo ir dar vieną išskirtinę galimybę – kompetencijų pripažinimą. Šis procesas leidžia pripažinti neformaliuoju būdu įgytas kompetencijas, taip susitrumpinant savo studijų laiką ar įgyjant papildomų privalumų konkurencinėje darbo rinkoje. Nuolat besimokantys asmenys darbo rinkoje turi ženklų pranašumą, kadangi lengviau geba adaptuotis naujoje organizacijoje, greičiau įsisavina įvairius procesus, prisitaiko prie pokyčių, nebijo iššūkių, turi stiprius socialinius ryšius, yra smalsūs ir komunikabilūs – būtent tokių darbuotojų ieško šiuolaikinės organizacijos. O jeigu organizacijoje veikia mokymosi visą gyvenimą sistema, tai taip pat gali tapti vienu iš konkurencinių pranašumų darbo rinkoje, siekiant pritraukti geresnius darbuotojus, kurie linkę tobulėti


Susipažinti su visomis siūlomomis mokymų programomis ir kompetencijų pripažinimu galima platformoje mokymosiakademija.vdu.lt.

VDU